Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Partnerské obce > Milówka > Milówka

Milówka



Oficiálně byla Milówka založena r. 1973. Posléze k ní byly připojeny obce Kamesznica, Szare, Laliky a Nieledwia, jejichž národní výbory tehdy zanikly. Kořeny nalezneme již v 15. století, kdy byla osadou v blízkosti cesty vedoucí z Krakowa do Uher.

Do Milówky se z Vojkovic dostaneme po asi 57 kilometrech jihovýchodním směrem. Leží na řece Sołe, která se vlévá do Visly v 70 km vzdálené Osvětimi. Během 2. světové války se obec stala součástí Třetí říše. Na tomto místě je třeba připomenout její tragickou bilanci, kdy z násilně deportovaných židovských obyvatel Milówky se nazpět nevrátil žádný.

Dnes na naše poměry velká obec s více jak 10 tisíci obyvateli leží v jihozápadní části Žywieckých Beskyd. Pro milovníky turistiky skvělý výchozí bod, neboť leží, co by kamenem dohodil od např. Skrzyczne (1257 m n.m.), Babí hory (1725 m n.m.), Piłska (1557 m n.m.), Beraní hory (1220 m n.m.) a mnoha dalších.

Také v obci samotné toho k vidění nalezneme povícero. 3-hektarový rekreačně-odpočinkový park, jehož součástí je také lanové centrum a venkovní posilovna. Nejstarší budova obce a zároveň muzeum Stará vesnická chalupa z roku 1739, dva sportovní komplexy s hřišti na fotbal, basketbal, plážový volejbal, tenis, ale také skateparkem a atletickou dráhou se obec pyšní. Cyklistická stezka vinoucí se kolem řeky Soły spojuje nejzajímavější turistické atrakce Milówky. Mezi ty jistě patří amfiteátr nad Sołou, kde obec pořádá různé kulturní akce. Na území obce se nachází více jak 80 km cyklistických tras, z nichž pět je značených s délkou od 10 km do 25 km a převýšením od 300 do 700 m.

V obci stojí památník bitvy u Grunwaldu, ve které prý Jan Žižka z Trocnova o oko přišel. Za návštěvu rozhodně stojí také Lesní tvrz (Leśny Gród) se zajímavými dřevěnými stavbami, záplavou květin a atrakcemi pro děti. Nesmíme zapomenout na římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie z r. 1839 postavený na místě původního dřevěného kostela, kaple sv. Antonína z Padovy dokončená v r. 1881, židovský hřbitov, hromadný hrob lidí, kteří zemřeli v letech 1831 - 1834 na choleru nebo zřetelnými stopami po kulkách poničený toskánský sloup s kapličkou Matky Boží Čenstochové, ze kterého si prý moskevští vojáci táhnoucí v r. 1849 na Budapešť udělali cvičný terč.

V části Kamesznica se nachází Komplex panství a parku, který byl založen v letech 1830-33 z iniciativy tehdejších majitelů Teresy a Marcely Potockých. Díky neustálé péči arcivévodského lesního úřadu nebyl Komplex  v Kamesznici zpustošen.  Až dosud se téměř nezměnil. V současné době je celý komplex panství a paláce zapsán do polského registru památek a nachází se v krajinném parku Żywiec.

Zdroj: www.milowka.pl, www.youtube.com/watch?v=d9q38ZnhOB4&t=227s