Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Ukrajina - pomoc, informace

Ukrajina - pomoc, informace


Od 1. července 2023 dojde na základě legislativních změn k úpravám podpory uprchlíků z Ukrajiny. Pro některé to může znamenat konec stávajícího ubytování, proto prosím věnujte pozornost následujícím informacím. Pomůže to předejít
případným problémům. Mění se humanitární dávka (HuD). Cílem je přibližovat podmínky podpory českým občanům a lépe cílit zejména na ty, kteří pomoc potřebují nejvíce. Proto se budou nově rozlišovat zranitelné a nezranitelné osoby a od tohoto rozlišení se bude odvíjet nárok na dávku a její výše. Informace ke změnám vč. způsobu identifikace zranitelných osob najdete zde. Změny se budou týkat také bezplatného ubytování v systému HUMPO. Zranitelné osoby budou mít i nadále ubytování zdarma. Nezranitelným osobám ale nárok na bezplatné ubytování po 150 dnech zanikne. Většina uprchlíků bude k 1. červenci v nouzovém ubytování déle než 150 dní a o možnost bydlet v rámci systému HUMPO zdarma proto přijdou. Zda je ubytovatel nechá v daném ubytování bydlet i nadále, je na jejich domluvě. Kompenzační příspěvek od státu na tyto uprchlíky ubytovatel nadále dostávat nebude. Uprchlíci však zpravidla nebudou schopni hradit za ubytování tolik, kolik ubytovatelé dostávali dosud. Hrozí proto jejich vystěhování. Je třeba, aby tyto osoby nezůstaly bez střechy nad hlavou a situaci řešily včas. 

Odkazy pro stažení letáčků v pdf:

Evidence_bytu_smluv_04_2023.jpg

Humnitární dávka.jpg

Humanitární dávka2.jpg

Humanitární dávka ukr.jpg

Humanitární dávka ukr2.jpg

Info pro ubytovatele1.jpg

Info pro ubytovatele2.jpg

Info pro ubytovatele3.jpg

Info pro ubytovatele4.jpg

Info pro ubytovatele5.jpg

 


Článek - Cestou necestou s dobrovolníky Charity Frýdek-Místek naleznete na odkaze:

Cestou necestou s dobrovolníky Charity Frýdek-Místek


Poradenské centrum Charity Frýdek-Místek ve Frýdlantu nad Ostravicí nabízí své poradenské služby nyní i ukrajinským občanům a k této příležitosti přeložili i letáček v ukrajinském jazyce, který se zobrazí kliknutím na odkaz níže:

Leták por. centra v ukrajinštině


 

MATERIÁLNÍ A POTRAVINOVÁ SBÍRKA PRO UKRAJINU

Materiální a potravinová sbírka pro Ukrajinu.JPG

Letáček ke stažení


BEZPLATNÁ PŘEPRAVA PRO OBČANY UKRAJINY

Od 9. března 2022 bude občanům Ukrajiny a jejich dětem poskytnuto bezplatné cestování ve spojích veřejné dopravy v Moravskoslezském kraji, které jsou součástí Integrovaného dopravního systému ODIS. Bezplatná přeprava se vztahuje na osoby prokazující se ukrajinskými doklady totožnosti (tzn. cestovním pasem, občanským průkazem anebo hraniční průvodkou s vlepeným vízovým štítkem) a děti v jejich doprovodu.

Informační letáky ke stažení v pdf:


AKTUALIZACE SBÍRKY PRO UKRAJINU - OBEC DOBRATICE

Vážení spoluobčané,

aktualizujeme materiální pomoc pro Ukrajinu a děkujeme všem, kteří jste do sbírky přispěli.  Díky vám jsme již odvezli dvě zásilky. Nyní jsme byli požádáni       o následující materiální pomoc:

 • Léky
 • Obvazy, obinadla, zaškrcovadla
 • Spacáky, karimatky
 • Termoprádlo
 • Ponožky
 • Pánské spodní oblečení a prádlo
 • Baterky/čelovky
 • Baterie tužkové do čelovek a baterek
 • Power banky
 • Pletenina/úplet černá, zelená, šedá  (na kukly)
 • kukly
 • Plastové příbory, kelímky, tácky
 • Motorová pila
 • Benzín
 • Lopaty
 • Nářadí na opravy strojů: gola sada, klíče,  sada s nářadím

 

Materiální pomoc prosím doručte na OÚ Dobratice v těchto provozních hodinách:

 • pondělí a středa: 800 - 1630
 • úterý, čtvrtek a pátek: 800 – 1400

Odkaz na stránky OÚ Dobratice:

Obec Dobratice 


NABÍZÍTE NEBO POTŘEBUJETE POMOC? INFORMACE CHARITY ČR

Kliknutím na níže uvedený odkaz budete přesměrováni na stránku Charity ČR:

Charita ČR

 


INFORMACE - REGISTRAČNÍ HUMANITÁRNÍ STŘEDISKO VYŠNÍ LHOTY

Sdílíme informace obce Vyšní Lhoty ve vztahu k Ukrajině – poskytnutí pomoci:


"Vzhledem k častým dotazům ze strany občanů, kteří chtějí materiálně pomoci občanům z Ukrajiny umístěných v Registračním humanitárním středisku ve Vyšních

Lhotách, sdělujeme, že v současné době Registrační humanitární středisko ve Vyšních Lhotách nepřijímá žádnou materiální pomoc".


Občané, kteří chtějí pomoci ať materiálně či finančně se mohou obracet na charitativní organizace, př.:


REGISTRAČNÍ HUMANITÁRNÍ STŘEDISKO VYŠNÍ LHOTY


Na místě Zařízení pro zajištění cizinců (ZZC) Vyšní Lhoty vzniklo rozhodnutím vlády Registrační humanitární středisko Vyšní Lhoty určené ukrajinským občanům hledajícím pomoc v České republice. Ukrajinští občané zde setrvají po dobu nezbytných úkonů (registrace, lékařská prohlídka atd.) a poté budou rozvezeni do ubytování po celé České republice.
Resort Ministerstva vnitra a Správa uprchlických zařízení MV úzce spolupracují s IZS a Policií ČR.


Adresa: Registrační humanitární středisko Vyšní Lhoty, Vyšní Lhoty 234, 739 51


Ministerstvo vnitra zřídilo speciální telefonní linku a email pro Ukrajinské občany v českém i ukrajinském jazyce:
Telefon: +420 974 801 802
Email: ukrajina@mvcr.cz

Více informací naleznete zde:
Informace pro občany UkrajinyМіністерство внутрішніх справ створило спеціальну телефонну лінію та електронну пошту для
громадян України чеською та українською мовами
Телефон: +420 974 801 802
Електронна пошта: ukrajina@mvcr.cz


Більше інформації можна знайти тут:
https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx?q=Y2hudW09Mg%3d%3d
Інформація на цьому веб-сайті буде поступово оновлюватися та доповнюватися. Дякуємо всім за
терпіння. Ми намагаємося надати всю інформацію якомога швидше.


INFORMACE PRO OBČANY UKRAJINY

V souvislosti s válkou na Ukrajině MV (Ministerstvo vnitra) pro začátek připravilo řadu opatření. Ta se týkají jak pomoci Ukrajincům, kteří na našem území již pobývají, tak i nově příchozích. Momentálně jsme v situaci, kdy s ohledem na situaci jsme se velmi rychle dostali ze zeleného do oranžového stupně.
 
Ukrajinci, kteří u nás žijí dlouhodobě, si v případě konce platnosti povolení mohou standardně požádat o jeho prodloužení. V případě těch, kteří zde pracují na krátká víza, není prodloužení možné, nedovoluje to evropská legislativa. Zejména pro tyto případy jsme přichystali možnost žádosti o zvláštní titul, tzv. speciální dlouhodobé vízum. O toto vízum je možné požádat na regionálních pracovištích OAMP (odbor azylové a migrační politiky) před skončením platnosti stávajícího víza. Udělujeme ho na počkání. Poté již stačí domluvit se se zaměstnavatelem a požádat na Úřadu práce o povolení k zaměstnání. Informace pro tyto případy jsou v zeleném přiloženém letáku, další informace jsou zde: https://www.mvcr.cz/ukrajina. V pátek proběhly první speciální úřední, v mnoha krajích i dnes – bez větších problémů. Informace jsou zároveň komunikovány s NNO (nestátní neziskové organizace), které poskytují poradenství na pracovištích OAMP a Centry na podporu integrace cizinců.
 
Nově příchozí Ukrajinci mohou do ČR vstoupit v rámci bezvízového styku, nepotřebují tedy po dobu 3 měsíců k pobytu žádné vízum. Nicméně předpokládáme, že se budou chtít zapojit do běžného života a začít pracovat, i oni tedy mohou požádat o speciální dlouhodobé vízum. Mnoho z těch, co nově přijíždí, má v ČR nějaké zázemí – rodinu, kamarády, takže část z nich nebudou potřebovat žádnou asistenci. Tito cizinci musí splnit svou registrační povinnost na Policii.
 
Pro ty, co toto zázemí nemají (nemají prostředky pro zajištění ubytování, nemají na území rodinu nebo známé), je připravena pomoc v rámci v pátek schváleného Programu Ukrajina. Takové osoby budou nasměrovány do Registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty (Vyšní Lhoty 234), kde proběhne jejich registrace (včetně vyřízení speciálního dlouhodobého víza) a dále budou rozvezeni do dalších ubytovacích zařízení. Kapacita Programu na první záchyt bude 5000 míst.
  
Veškeré informace se snažíme ihned vkládat na web: https://www.mvcr.cz/ukrajina
 
Pro ukrajinské občany byla zřízena telefonická linka, která funguje nyní 7/24: +420 974 801 802 a email: ukrajina@mvcr.cz. Infolinka momentálně stíhá vyřizovat počet volajících.

 Informace UA - oranžový stupeň (CZ).jpg

Informace UA - oranžový stupeň (UA).jpg

Informace UA - zelený stupeň (CZ).jpg

Informace UA - zelený stupeň (UA).jpg

 


POMOC UKRAJINĚ - PENĚŽNÍ - ZVEŘEJNĚNÍ BANKOVNÍHO ÚČTU CHARITY PRO UKRAJINU

Ukrajina letáček.JPG

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu a vyhlášení válečného stavu dramaticky prohlubuje bezpečnostní i humanitární situaci v zemi. Ta se v důsledku vleklého ozbrojeného konfliktu na východě země potýká s dlouhodobou humanitární krizí. Již nyní je v zemi na 1,5 milionu vnitřně vysídlených lidí, jejich počet ale prudce narůstá. Další stovky tisíc lidí jsou či budou nuceny uprchnout a stejně jako ti, kteří zatím ve svých domovech zůstávají, potřebují pomoc se zajištěním základních životních potřeb.

Ve spolupráci s naším dlouhodobým partnerem, Charitou Ukrajina, se v rámci bezprostřední pomoci obyvatelům Ukrajiny zasaženým válkou soustředíme na zajištění základních potřeb, jako jsou voda, potraviny, hygienické potřeby či přístřeší. Součástí intervence je i poskytnutí psychologické pomoci. Ve spolupráci s českými úřady se zároveň připravujeme na pomoc ukrajinským uprchlíkům v České republice.

Výtěžek sbírky pomůže lidem zasaženým válkou zajistit základní životní potřeby. 

Další informace naleznete na stránkách Charity: Charita pro Ukrajinu


POMOC UKRAJINĚ - SBÍRKA OÚ VOJKOVICE

Obec Vojkovice vyhlašuje sbírku - materiální pomoc - pro Ukrajinu. 

Kdo budete chtít přispět, přinášejte věci na obecní úřad v těchto hodinách a dnech:

 • 28.2. do 17:00 h,
 • 1.3. od 08:00 h. do 14:00 h.

Potřebné jsou zatím tyto:

 • komunikační prostředky – mobilní telefonní přístroje, sim karty, nabíječky, nabité power banky,
 • prostředky osobní hygieny (toaletní papír, plenky, vložky, vlhčené ubrousky, dezinfekce rukou),
 • balená voda,
 • hračky pro děti,
 • trvanlivé potraviny,
 • deky, přikrývky atd.