Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Aktuálně z obce > Varování pro chodce

Varování pro chodceChodci!

Jste nejohroženější účastníci provozu na pozemní komunikaci. Nejste chráněni karosérií, páteřním chráničem ani přilbou. Buďte obezřetní a opatrní. Přemýšlejte a předvídejte.Snímek obrazovky 2023-01-20 090711.jpg

 

Nezapomeňte, že NEMÁTE absolutní přednost na přechodu pro chodce! Nespoléhejte na to, že všichni dodržují pravidla, že auto stihne zastavit, že Vás řidič vidí. Když se přibližujete k přechodu pro chodce, zapojte nejen zrak, ale také sluch, abyste mohli dostatečně vnímat situaci kolem Vás a hlavně na samotném přechodu. Rozhlédněte se doleva, doprava a ještě jednou doleva. Pokud přijíždí auto a vidíte, že brzdí, počkejte, až skutečně zastaví. Podívejte se na řidiče, navažte oční kontakt, zjistěte, zda Vás řidič opravdu vidí, zda nepřibržďuje jen proto, že hledá cestu nebo místo k parkování. Pokud jste si jisti, že řidič čeká, až přejdete, jděte po pravé straně přechodu pro chodce a nezastavujte, ale zbytečně cestu neprodlužujte.

 

Při přecházení víceproudé silnice se přesvědčte, zda za prvním vozidlem, které Vám zastavilo, nejede ve druhém pruhu vozidlo, jehož řidič by si Vás nemusel všimnout, stále sledujte oba směry. Stejně tak buďte obezřetní při přecházení vozovky mezi zaparkovanými auty nebo za autem (autobusem).

 

Snímek obrazovky 2023-01-20 091624.jpgPředvídejte, jde o Váš život, o Vaše zdraví. Nespěchejte. Zpráva, která Vám přišla na mobilní telefon, chvíli počká, než ji přečtete. Vaše pozornost, která je věnována mobilnímu telefonu nebo poslouchání hudby, může být pro Vás osudná..

 

Buďte viditelní! V tomto ročním období, kdy se později rozednívá a brzy stmívá, bývá mlha, prší nebo sněží, musíme o to více dbát na to, aby nás chodce, ale také cyklisty bylo vidět. Ve tmavém oblečení nás může řidič snadno přehlédnout. Doba, kdy řidič může zareagovat, se kvůli tmavému oblečení zkracuje. Nošením reflexních doplňků (pásky, přívěsky, nášivky) zvyšujete šanci, že Vás řidič uvidí na 10 x větší vzdálenost než ve tmavém oblečení. Reflexní materiál odráží světlo zpět ke zdroji až na vzdálenost 200 m. Mimo obec je pro Vás povinnost mít na sobě za snížené viditelnosti prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na19400269_1439777352727834_8564497834111289907_o.jpg pozemních komunikacích.

 

Jako chodec se můžete pohybovat po chodníku, stezce pro chodce (po pravé straně). Na silnicích mimo obec přechod pro chodce nenajdete. Tehdy se pečlivě rozhlédněte na obě strany a silnici rychle přejděte kolmo k vozovce. Přecházejte pouze na rovném přehledném úseku, nikoliv v zatáčce.

 

Nezapomínejte, že právě my dospělí jsme příkladem pro ty nejmenší. Děti kopírují chování rodičů, pamatujte na to, když půjdete se svou ratolestí.

 

Besip - příručka nejen pro seniory v silničním provozu