Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Aktuálně z obce > Nebuďte neviditelní!

Nebuďte neviditelní! 

„Bo stále trvá zima a venku se dříve stmívá, být vidět je bezpečné a prima!“

 

buďte vidět1.JPGZimní období sebou nese z pohledu provozu na pozemních komunikacích „SNÍŽENOU VIDITELNOST“. Později se rozednívá a dříve se stmívá, což může být pro chodce a cyklisty rizikový čas. Viditelnost můžeme charakterizovat jako vzdálenost, ve které řidič stihne zaregistrovat překážku.

 

Na co by tedy měli myslet chodci, cyklisti a v neposlední řadě také řidiči, než vyrazí na cesty? buďte vidět12.JPG

 

Stále se najde mnoho lidí, kteří podceňují fakt, že při vhodně zvoleném oblečení, které je opatřeno reflexními prvky, mohou zvýšit svou viditelnost a eliminovat riziko kolize s vozidlem. Jak být nejlépe viditelný pro řidiče? Klíčem je kvalita a dostatečně velká plocha reflexního prvku. Na trhu je velká škála cenově dostupných reflexních předmětů (přívěšky, pásky, zipy, čepice, klip a další). Umístěním reflexních prvků, nejlépe na pohyblivou část těla, zvýšíte svou viditelnost až na vzdálenost 200 metrů.

 

Také řidič motorového vozidla by se měl chovat obezřetně, ohleduplně, být pozorný a především soustředěný na jízdu. Zimní období sebou přináší sněžení, deště, inverzi, mlhy a to jsou faktory, které viditelnost zhoršují. Prodlužuje se také brzdná dráha. Jestliže auto zastaví na suché vozovce z rychlosti 90 km/h na cca 70 metrech, na zamrzlé vozovce se může brzdná dráha prodloužit až na čtvrt kilometru.

 

buďte vidět3.JPGViditelnost nepodcenili také policejní preventisté Moravskoslezského kraje.

V předešlých dnech upozorňovali chodce na Ostravsku, Opavsku, Novojičínsku, Karvinsku, a také Frýdecko-Místecku na nutnost používání reflexních prvků. Informace z bezpečnostní akce naleznete v odkazu:

Informace z bezpečnostní akce

 

Krajskéředitelství policie Moravskoslezského kraje
komisař oddělení prevence
por. Bc. Martina Jablońská

tel.číslo: 727942694