Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Aktuálně z obce > Informace o rostlině Křídlatce v naší obci

Informace o rostlině Křídlatce v naší obciVážení spoluobčané,

rádi bychom vás informovali o rostlině nazývané Křídlatka (Ailanthus altissima), která se v poslední době stala závažným problémem. Křídlatka je považována za jednu z nejnebezpečnějších invazních rostlin v Evropě. Je schopna velmi rychle se šířit a obsazovat nová území, čímž vytlačuje původní druhy rostlin a snižuje biodiverzitu.

Proč je Křídlatka problematická?

  1. Agresivní šíření: Křídlatka se rychle šíří a může zcela převzít nové prostředí, což může mít vážné důsledky pro ekosystém.

  2. Poškozování infrastruktury: Kořeny křídlatky mohou pronikat do chodníků a asfaltu.

  3. Obtížná likvidace: Křídlatka je velmi obtížně likvidovatelná. Může se opětovně objevovat i po intenzivních snahách o její odstranění.

Sdružení obcí povodí Morávky se nyní snaží mapovat výskyt Křídlatky a postupně provádět její likvidaci na identifikovaných lokalitách. Tímto chceme přispět k postupnému omezování výskytu této invazní rostliny a ochraně našeho životního prostředí.

 

Pokud se tato rostlina vyskytuje na vašem pozemku, zničte ji co nejdříve. Účinná je kombinace mechanické likvidace(posečení, vytržení) s chemickým postřikem. Důležitá je likvidace celé rostliny! V případě, že narazíte na lokalitu, kde se křídlatka vyskytuje, při svých toulkách po obci či jejím okolí, kontaktuje obecní úřad.

 

Děkujeme vám za pochopení a spolupráci při boji proti invazní rostlině Křídlatce.

křídlatka.jpgkřídlatka1.jpeg