Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Aktuálně z obce > Bezpečný internet - varování Policie ČR

Bezpečný internet - varování Policie ČRpolicie ČR - hlavička k článkům.jpg


Bezpečný internet

 

Dnes už si většina z nás neumí představit život bez internetu, který nabízí úžasné příležitosti k získávání informací, komunikaci, tvorbě a v neposlední řadě zábavě. Virtuální svět je skvělým pomocníkem, ale je potřeba vnímat skryté nástrahy a s tím spojená i rizika. Mnoho uživatelů podceňuje zabezpečení, tedy nevolí silná hesla nebo sděluje identifikační údaje cizí osobě, se kterou komunikuje mailem nebo telefonicky. V posledních měsících bylo zaznamenáno velké množství podvodů, ať už nabouráním se do soukromých komunikačních účtů nebo úniků citlivých informací v kyberprostoru. Jelikož jsou pachatelé stále sofistikovanější, připravili jsme preventivní rady, jak se před nimi chránit.

 

  • Bezpečný prodej přes internetové bazary je možný jen v případě, že kupujícímu nesdělíte identifikační údaje k platební kartě nebo přihlašovací údaje k  internetovému bankovnictví.
  • Na internet se připojujte pouze z důvěryhodného zdroje.
  • Používejte silná hesla do internetového bankovnictví, sociálních sítí i ostatních účtů na internetu. Při vytváření hesel využívejte velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků například +AsiVitrMachale+158. Svá hesla nikomu nesdělujte!
  • Dávejte si pozor na falešného bankéře (pracovníka banky), který od Vás pod smyšlenou a nepravdivou legendou napadení vašeho bankovního účtu, požaduje okamžitý výběr hotovosti s následným vložením do bitcoinmatu.
  • Buďte obezřetní, pokud Vám někdo nabízí zboží za nezvykle nízkou cenu, může se jednat o podvodníka, který Vás chce na koupi nalákat.
  • Nenechte se zlákat rychlými a snadnými investicemi. Nabídka podezřele vysokých a rychlých zisků může být pouze lákadlem, jak Vás obrat o peníze.
  • Neotvírejte přílohy emailů, nebo jiných zpráv obdržených přes různé sociální sítě z neznámých cizích adres a čísel. Může v nich být vir.
  • Střežte si své soukromí, nesdílejte intimní fotografie a informace o sobě přes internet.
  • Pravidelně aktualizujte operační systém a používejte antivirový software.
  • Na sociálních sítích může docházet ke kyberšikaně dětí. Stejně jako u klasické šikany se jedná o úmyslné chování, kdy je oběť dlouhodobě a opakovaně napadána jedním, či více agresory a závažnost jednotlivých útoků se stále stupňuje. Různé formy útoků a napadání, převážně verbálního charakteru, se však odehrávají skrze sociální sítě. Je důležité zmínit, že v kybersvětě jsou důsledky pro oběť mnohém rychlejší, než při normální šikaně a mohou být skutečně zdrcující.

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje vytvořilo několik videí, kde prostřednictvím příběhů poukazuje na protiprávní jednání páchané prostřednictvím internetu.

https://www.youtube.com/playlist?list=PL7q4z0ZRpaLBLvhCrDvKKnEO-TAtCVoHx

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení prevence
por. Bc. Martina Jablońská
13. února 2023